Menu

medzi(h)riadkami

Na Vodopád Bystrô

Chcete vyskúšať, či už vaše potomstvá zvládnu slovenskorajskú túru bez rizika, že sa vám v jednosmernej rokline zaseknú v panickom reve za prvými rebríkmi? Potrebujete natrénovať krátke ale strmé terény na nejaké behopreteky? Máte cestu autom do okolia Detvy a Hriňovej a dve hodinky času? Chcete vidieť jeden z najmohutnejších vodopádov na Slovensku?
Zamierte na vodopád Bystrô.

Parametre trasy
Dĺžka: 5 km
Prevýšenie: 290 m
Trvanie: cca 2 hodiny
Orientácia: značený turistický chodník (zelená značka), náučný chodník
Mapa a ďalšie údaje: Strava, .gpx
Deti: áno, 5-ročná Lea bez problémov
Kočíkybicykle

Začiatok trasy a náučného chodníka je neďaleko Raticovho vrchu na ceste medzi Detvou a Hriňovou (presnejšie Zánemeckou a Krivcom) v lokalite Bystré – Vrátka. My sme sa odviezli ďalej a zaparkovali na parkovisku pred rampou.

Rampu každý prekoná ako je mu najpohodlnejšie 🙂

A ideme asfaltkou, stúpanie je zatiaľ veľmi mierne.

Prichádzame k odbočke, ktorá vedie k Rechtorovej studničke. My sme si vodu zobrali z vlastnej studne, takže ideme ďalej.

Každý z nás bol vybavený nejakým svetlolapacím zariadením…

O chvíľu sa cesta rozdeľuje a povrch sa mení na štrkový. Okolie je stále zaujímavejšie.

Povrch sa zmení zase, ďalej v tomto ročnom období kráčame po lístí.

A aby sme nestriedali len to, čo máme pod nohami, mení sa aj to nad nami. Je citeľne chladnejšie a padajú maličké krúpy.

Celý čas nás sprevádza hlas Bystrého potoka…

Tu sme zaváhali, či sa na mape vyzúril nejaký vtipálek, alebo sem len chodí veľmi veľa ľudí s hrošou kožou 🙂

No a ide do tuhého. Začína sa veľmi šmýkať a dievčatám je dosť zima, tak sa delíme. Tato odovzdáva protimacíkový deodorant a fototašku, berie si len foťák a viacmenej si to vybieha k vodopádu.

Predposledný typ terénu – drevené schody.

Cieľ. V ostatnom čase pršalo, takže vody je celkom dosť…

Nad vodopád vedú kovové rebríky, ale tato na ne nejde, lebo nemá chuť v jednej ruke držať zrkadlovku s takmer kilovým objektívom a druhou primŕzať o rebrík. Naviac, výhľad zhora je dosť obmedzený kvôli zábradliu, ktoré je dosť ďaleko od okraja skaly – to preto, aby smutných tabúľ, akú ste pred chvíľou videli, nemuselo byť viac…

Tato zbieha naspäť, dievčatá dobieha dosť ďaleko, asi im bolo fakt zima 🙂
Napriek obavám sme však domov prišli zdraví a spokojní. Hádam sa nám podarí vrátiť sa sem, keď bude naozaj zima a priniesť zasnežené obrázky…

Pridaj komentár